środa, 11 grudnia 2019

Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda

Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda

       Człowiek nigdy nie dorówna przyrodzie. Nigdy nie będzie w stanie jej okiełznać, ani tworzyć tak wspaniałych dzieł jak ona.  Od zawsze jednak stara się ją zrozumieć, poznać jej sekrety i sposoby funkcjonowania.


          Rachel Ignotofsky w niezwykłej książce Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda stara się przybliżyć czytelnikom różne ekosystemy występujące na Ziemi. W ten sposób chce nam uzmysłowić jak bardzo "przetrwanie każdego organizmu żywego zależy od ograniczonych ziemskich bogactw naturalnych oraz innych stworzeń".

      Po krótkim wstępie, w którym znajdziemy najważniejsze informacje, miedzy innymi o tym co to w ogóle jest ekosystem, jaka jest klasyfikacja organizmów żywych i jakie interakcje zachodzą między gatunkami, autorka przechodzi do opisu poszczególnych ekosystemów, dzieląc je na kontynenty. 

Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda

Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda

      W każdym z kontynentów znajdziemy opis kilku najważniejszych ekosystemów na nich występujących, miedzy innymi: lasy sekwojowe w Ameryce Północnej, tropikalną strefę Andów w Ameryce Południowej, wrzosowiska brytyjskie w Europie, Himalaje w Azji, kongijski las deszczowy w Afryce, wielką rafę koralową w Australii czy arktyczne koło podbiegunowe. Opis każdego z ekosystemów jest podzielony na trzy części: ogólna charakterystyka, największe korzyści oraz największe zagrożenia.

         Wielkim atutem książki są nie tylko niezwykle ciekawe teksty, które rzeczy bardzo ważne i niejednokrotnie dość trudne przedstawiają w przystępny sposób, ale także oprawa graficzna.  Ilustracje, poza obrazowaniem prezentowanych treść, pomagają czytelnikowi jeszcze lepiej zrozumieć funkcjonowanie przyrody dzięki połączeniu ich z  licznymi schematami, wykresami i mapami.

Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda

Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda

   Dodatkową wartością prezentowanej pozycji jest także jej wysoka jakość wydania. Książka wydana jest w dużym formacie, twardej oprawie i na grubym, matowym papierze. Nawet gdy tylko ją przeglądamy mamy poczucie, że nie trzymamy w ręku kolejnej zwykłej książki przyrodniczej, a wysokiej jakości przewodnik, który przybliży nam funkcjonowanie planety na której wszyscy żyjemy.

Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu Egmont.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...