czwartek, 9 maja 2019

Gry do plecaka - idealne na wakacyjne podróże

Gry do plecaka

      Jako wielcy fani gier planszowych i jeszcze więksi miłośnicy podróży oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu mam dziś nie lada gratkę dla wszystkich, którzy mają podobne zainteresowania - rewelacyjną serię gier wydawnictwa Egmont Gry do plecaka.


      Pierwsze słowo jakie przyszło mi na myśl, gdy zobaczyłam opakowania to "słodkie". Może nie jest to odpowiednie określenie dla gier planszowych, ale one na prawdę są śliczne. Za ładną, przyciągającą wzrok, kolorową grafiką idzie w parze także bardzo wysoka jakość ich wykonania, co jest bardzo charakterystyczną cechą wszystkich gier tego wydawnictwa. 

       Poręczne opakowania idealnie nadają się, dokładnie tak jak przedstawia tytuł serii, do plecaka, torby, walizki, czy nawet małej sakwy rowerowej. Dzięki temu gry możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, w daleką samolotową podróż, na górskie szlaki, a także na piknik do parku.

Gry do plecaka

Gry do plecaka

Gry do plecaka

       W skład serii wchodzą cztery gry karciane:
- Szybkie bańki
- Lato z komarami
- Ubongo
- Pędzące żółwie

      Ubongo i Pędzące żółwie to mniejsze wersje znanych i  przez wielu bardzo cenionych gier z nieco zmienionymi zasadami. Szybkie bańki i Lato z komarami to nowości na rynku gier planszowych. Wszystkie gry to jednak świetna rozrywka dla całej rodziny, przy której nie będą się nudzić zarówno Ci mniejsi jak i Ci więksi gracze. 

Gry do plecaka

Szybkie bańki

Gry do plecaka - Szybkie bańki

       Szybkie bańki to błyskawiczna gra imprezowa, w której liczy się spostrzegawczość i refleks. Gra składa się z kilkunastu rund, a w każdej z nich należy  wykonać jedno z czterech zadań: wskazać, która bańka jest największa, która najmniejsza, których jest najwięcej lub których najmniej. Każde z zadań napisane jest jednym z pięciu kolorów: niebieskim, zielonym, żółtym, czerwonym lub szarym, które wskazują nam od kart z którym kolorem baniek mamy rozpocząć grę.

        Wszyscy grają równocześnie i jak najszybciej starają się odnaleźć właściwą kartę. A jak to zrobić? Gdy na przykład za zadanie mamy znaleźć kartę z najmniejszą ilością baniek napisaną czerwonym kolorem zaczynamy poszukiwania od kart z czerwonym płynem do baniek, na niej najmniej jest baniek w kolorze szarym więc przechodzimy do kart z szarym płynem do baniek i na nich szukamy najmniejszej ilości baniek. Na szarej karcie najmniej jest baniek w kolorze czerwonym więc wracamy do karty z czerwonym płynem, na której już byliśmy, a to oznacza, że zakończyliśmy podróż i ta karta jest kartą, którą mieliśmy odnaleźć. Zwycięzca zaklepuje właściwą kartę i zabiera ją wraz ze wszystkimi kartami, które ją do niej doprowadziły i zaczyna kolejną rundę. 

Gry do plecaka - Szybkie bańki

Gry do plecaka - Szybkie bańki

Gry do plecaka - Szybkie bańki

Lato z komarami

Gry do plecaka - Lato z komarami

      Lato z komarami przypomina mi nieco karcianą grę w Pana. Głównym zadaniem jest wysłanie wszystkich komarów na wakacje tak aby nie bzyczały nam nad uchem i nie zostały nam na ręce. 

      Każdy z graczy otrzymuje po 6 kart, a pozostałe zostają ułożone w stosie na stole. Pierwszy gracz wykłada wierzchnią kartę z zakrytego stosu, a pozostali uczestnicy (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) muszą zagrać kartę o takiej samej wartości lub o jedno oczko wyższą. Jeśli nie posiadają odpowiedniej karty na ręce mogą dobrać jedną kartę z zakrytego stosu. Koniec rundy następuje wówczas gdy wszyscy gracze spasują lub gdy któryś z graczy zagra swoją ostatnią kartę z ręki. W tym momencie następuje podliczenie punktów: gracze otrzymują karne punkty, za każdy rodzaj komarów (a nie ich ilość) zgodnie z wartością na karcie. Przegrywa ten z graczy, który jako pierwszy zdobędzie 40 punktów karnych.

Gry do plecaka - Lato z komarami

Gry do plecaka - Lato z komarami

Gry do plecaka - Lato z komarami

Pędzące żółwie

Gry do plecaka - Pędzące żółwie

            Podobnie jak w planszowej wersji Pędzących żółwi, także i te karciane polegają na jak najszybszym doprowadzeniu swojego żółwia do sałaty.  Oczywiście do końca gry nie będzie wiadomo kto ma jakiego żółwia. 

       Na początku gry na stole zostaje ułożonych 12 żółwi w linii prostej, a każdy z graczy losuje kolor żółwia, którego ma doprowadzić do mety oraz otrzymuje 5 kart ruchu. 

       W swojej turze gracz zagrywa dowolną kartę z ręki i wykonuje przypisane do niej działania - przesuwa żółwia odpowiedniego koloru o 1, 2 lub 3 miejsca do przodu, albo 1 lub 2 miejsce do tyłu. Nowością w karcianych żółwiach są karty strząsania, dzięki którym możemy zrzucić ze skorupy żółwie, które siedzą na naszym grzbiecie. 

      Gra kończy się w momencie gdy na stole pojawi się trzecia karta sałaty.

Gry do plecaka - Pędzące żółwie

Gry do plecaka - Pędzące żółwie

Gry do plecaka - Pędzące żółwie


Ubongo

Gry do plecaka - Ubongo

      Gra składa się z 6 rund. W każdej rundzie gracze otrzymują po 9 kart, z których z przynajmniej 7 muszą ułożyć na stole tak aby dokładnie dwa symbole z każdej kart stykały się ze sobą.

      Gracz, który pierwszy ułoży 7 kart woła "Ubongo" i zdobywa 10 punktów, pozostali gracze w tym momencie rzerywają układanie i zdobywają tyle punktów ile kart udało im się poprawnie ułożyć na stole. 

Gry do plecaka - Ubongo

Gry do plecaka - Ubongo

Gry do plecaka - Ubongo

      Wszystkie gry z serii Do plecaka są świetne. Ich rozegranie nie zajmuje dużo czasu, wykonanie jest nienaganne, instrukcje zwięźle i zrozumiale napisane, a sama rozgrywka w każdą z tych gier zapewnia rewelacyjną zabawę i sporą dawkę emocji

        Wakacje przed nami, nie zapomnijcie spakować do plecaka nowych gier wydawnictwa Egmont!

Gry do plecaka

www.egmont.pl
www.egmont.pl
      

6 komentarzy:

 1. Pędzące żólwie nigdy nas nie zachwycały... ale z tego zestawienia kuszą mnie bańki ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy lubi coś innego... Mnie najbardziej z tego zestawu przypadło do gustu Lato z komarami

   Usuń
 2. Gry fajne ale trochę szkoda, że Ubongo tak na prawdę nie ma wiele wspólnego z pierwotna gra planszową... Ubongo bardzo lubimy i miałam nadzieję na wakacyjną mini wersję tej samej gry :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie Ubongo nieco się różni od swojej podstawowej wersji, ale jakoś musiało się zmieścić do małego plecaka...

   Usuń
 3. To Ubongo mnie mega zaciekawiło, zwłaszcza, że szukam akurat gier do plecaka, bo czeka nas podróż autokarem do Włoch :) Dzięki za polecenie!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...