czwartek, 25 kwietnia 2019

Strrraszna historia - nowe tomy

Strrraszna historia

      Wydawnictwo Egmont ma w swojej ofercie wiele ciekawych serii książek. Są to nie tylko bajki, ale także pozycje dla starszych czytelników. W ostatnim czasie kolejna bardzo intersująca seria wzbogaciła się o cztery nowe pozycje.


      Strrraszna historia to już dziesięć tomów książek (o pierwszych sześciu pisałam TU) ukazujących historię w zabawny, czasami dość dosłowny i nie pozbawiony przemocy sposób. Wiele tu brutalnych praktyk, ale właśnie taka jest historia ludzkości. W książkach nie znajdziemy ukierunkowanych na dobro czy zło opisów bohaterów, przedstawione są tylko fakty, a czytelnik musi sam wyciągnąć z nich wnioski.

Groźni rycerze w ponurych zamkach

Strrraszna historia

      Ponad 1000 lat  historii ponurych zamków wraz ze znajdującymi się w nich ciemnymi lochami oraz rycerzy, walczących nie tylko w czasie wojen, ale także podczas organizowanych specjalnie dla nich turniejach rycerskich. 

         Czy wiedzieliście, że podczas wojen i oblężeń zamków używano martwych koni? "Rozkładające się truchło konia ładowano do katapulty i posyłano za mury wrogiego zamku. Padlina przyciągała muchy i zarazki, tak jak kubeł na śmieci przyciąga karaluchy."

Strrraszna historia

Ci odjazdowi jaskiniowcy

Strrraszna historia

       Wyprawa do najdawniejszych czasów ludzkości, którą zaczynamy aż o 3500000 lat! W tym czasie na prawdę sporo się działo, a ludzkość musiała przejść długą drogę i wiele przemian aby osiągnąć dzisiejszy kształt. 

      Czy wiedzieliście, że ciało wędrowca, którego w Alpach złapała i zabiła burza śnieżna w około 3000 roku p.n.e. zostało odnalezione dopiero w 1991 roku? "Jest to najstarsze zachowane w całości ciało człowieka, jakie kiedykolwiek znaleziono."

Strrraszna historia

 Ci okrutni Rzymianie

Strrraszna historia

      Najpotężniejsze imperium w dziejach ziemi ma swoją ciemną stronę. Imperium Rzymskie to nie tylko wspaniałe budowle, porządne drugi i bogata kultura. To także mordowanie wielu ludzi i zwierząt dla sportu i czystej przyjemności. 

       Czy wiedzieliście, że w trakcie wystawiana sztuk "w scenach zbrodni w ostatniej chwili  podstawiali skazańca, który na prawdę był mordowany? Tryskała prawdziwa krew i śmierć była prawdziwa - to właśnie chcieli zobaczyć Rzymianie."

Strrraszna historia

 Krwawi władcy i wredne królowe

Strrraszna historia

       Opis brytyjskiej monarchii od czasów Wilhelma I - Wilhelma Zdobywcy do czasów obecnych, czyli panowania Elżbiety II. 40 władców, którzy zapisali się na kartach monarchii brytyjskiej.

      Czy wiedzieliście, że gdy "Edward IV zmarł, zleciwszy swojemu bratu Ryszardowi opiekę nad swoim trzynastoletnim synem Edwardem V - dopóki nie podrośnie na tyle by rządzić, wuj w ramach "opieki" zamknął Edwarda w Tower razem z jego bratem, małym Ryszardem?"
        
Strrraszna historia

       Seria reklamowana jest jako książki dla ludzi o mocnych nerwach i sporym poczuciu humoru. I właśnie dokładnie taka jest, jeśli przebrniemy przez warstwę niejednokrotnie brutalnych opisów wojen czy tortur, mamy szansę poznać historię od zupełnie innej stroni niż ta ukazywana w szkołach.

       Jedynym mankamentem serii, moim zdaniem, jest to iż autorami są Brytyjczycy i to z ich punktu widzenia ukazana jest historia w książkach. O ile przy na przykład Jaskiniowcach nie ma to większego znaczenia, to dla polskich czytelników krwawi władcy i wredne królowe z polskich tronów byłyby z pewnością dużo bardziej interesujące i przydatne na lekcjach historii niż monarchia brytyjska. Może kiedyś jakiś polski autor pokusi się o napisanie podobnej książki o polskich królach?

2 komentarze:

  1. Ta tematyka chyba nie bardzo dla mojej czytelniczki, teraz fascynuje ją świat fantastyki trochę :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...