piątek, 21 grudnia 2018

Kobiety i nauka. One zmieniły świat

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Kobiety mogą wszystko! Mogą być kim zechcą, zmieniać świat i mieć znaczący wpływ na rozwój nauki.


      Niestety nie zawsze tak było. Nawet w obecnych czasach nie wszędzie kobiety mogą być paniami własnego losu. Ale kobiety są silne i z pewnością łatwo się nie poddają. 

        Przez lata wiele kobiet walczyło z przeciwnościami losu, brakiem dostępu do wyższej edukacji oraz z utartymi stereotypami. Nie powstrzymało ich to jednak przed dążeniem do wyznaczonego sobie celu, własnymi marzeniami i ambicjami.

      Książka Kobiety i nauka - one zmieniły świat przedstawia biografie 50 właśnie takich kobiet. Kobiet, które mimo wielu przeciwności dokonały bardzo wielu odkryć i na zawsze zmieniły świat nauki. Były matematyczkami, genetyczkami, fizyczkami, zoolożkami czy neurolożkami. Miały swój wkład w rozwój astronomii, inżynierii, chemii, astrofizyki oraz geologii. 

      Kobiety naukowcy, o których wspomina książka, miały swój wkład w rozwój nauki już od czasów antycznych. Pierwsza z nich  - Hypatia - była pierwszą znaną matematyczką i żyła około 400 roku. Na kolejną kobietę, której udało się przebić przez męski świat trzeba było poczekać ponad 1200 lat - w 1678 roku Elena Piscopia została pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała tytuł doktora nauk.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Każda postać w książce opisana jest w podobny sposób. Po lewej stronie znajduje się duża ilustracja danej kobiety oraz kilka mniejszych obrazków charakterystycznych dla dziedziny nauki, którą się zajmowała. Na prawej stronie znajduje się natomiast imię i nazwisko, dziedzina nauki, w której się specjalizowała oraz przystępnie napisana biografia.

      Oprócz biografii kobiet, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju nauki, zarówno tych powszechnie znanych, jak Maria Skłodowska - Curie, i nieco zapomnianych, jak Katherine Johanson, w książce znajdziemy także:
- oś czasu - z zaznaczonymi na niej przełomowymi momentami w historii i najważniejszymi dokonaniami kobiet w edukacji i nauce;
-  jeszcze więcej badaczek - krótkie informacje o kolejnych 14 kobietach nauki, których biografie nie zmieściły się w publikacji;
- słowniczek - wyjaśnienie (wraz z ilustracją) najważniejszych pojęć.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Jest jeszcze jedna rzecz, która bardzo mi się podoba w prezentowanej książce - miejsce na kolejną badaczkę, "którą możesz być TY". Uświadamia nam to, że kobiety mogą wszystko i tylko od nas zależy czy wykorzystamy swoją szansę. Na mnie już raczej za późno, ale może moje córki znajdą się kiedyś w podobnej publikacji?6 komentarzy:

 1. Fajna książka, muszę ją kupić moim Babom:D
  Wesołych i aromatycznych Świąt Bożego Narodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastycznie wydana i już samo to mocno kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ladne wydanie, fajne obrazki i opisy. Mysle, ze to ciekawy pomysl na prezent - zarowno dla kobiety jak i faceta - niech wie, ze kobiety zmienily swiat!:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Faceci powinni wiedzieć, że świat nie kręci się tylko wokół nich :)

   Usuń
 4. Fantastyczna publikacja, z chęcią przeczytałabym ją moim dziewczynom :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa i jak pięknie wydana.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...