poniedziałek, 12 listopada 2018

Mali Podróżnicy - Egipt

Mali Podróżnicy - Egipt

      Mali Podróżnicy zwiedzają w tym miesiącu Egipt. Gdy w pierwszy dzień zasiedliśmy do wspólnej zabawy Myszka była ubrana w swój ukochany strój Elsy - tata powiedział jej, że przecież Elsa nie mieszkała w Afryce, na co Myszka zripostowała: "ale mogła jechać tam na wakacje". Tak więc mam nadzieję, że Elsa na wakacjach dobrze się bawiła.


      Podróż palcem po mapie jak zwykle zaczęłyśmy od przeglądnięcia atlasów i innych podróżniczych książek znajdujących się w naszej biblioteczce. Poczytałyśmy wiersze o Egipcie, sprawdziłyśmy jego położenie oraz poznałyśmy różne ciekawostki o jego zabytkach, w szczególności oczywiście o piramidach i sfinksie. 

       Jednak starożytne budowle wznoszone dla Faraonów, rozległe pustynie zajmujące większą część kraju, czy nawet życiodajny Nil nie są w stanie tak zainteresować moich dziewczyn jak przepiękne rafy koralowe. Moje córki wprost uwielbiają nurkować i najchętniej każdą wolną chwilę spędzałyby pod wodą, więc ze wszystkich książek, które dla nich wyszukałam, najbardziej spodobała im się ta o rafach koralowych z Morza Czerwonego, którą kiedyś przywiozłam z jakichś targów turystycznych. Siedziały jak zahipnotyzowane i pytały kiedy będą mogły tam jechać i ponurkować pośród nich. Myślę jednak, że na takie nurkowanie muszą jeszcze trochę poczekać, bo na razie nie będą w stanie nawet udźwignąć butli z tlenem. 

Egipt - książki dla dzieci

Egipt - książki dla dzieci

     Niestety marzenia o podmorskich wojażach trzeba było odłożyć na później i wrócić na suchy ląd. Ze strony 3dinosaurs.com ściągnęłam wiele intersujących kart pracy dotyczących Egiptu, dzięki którym zaoszczędziłam bardzo dużo czasu, który musiałabym poświęcić na ich samodzielne wykonywanie.

Egipt - karty pracy

      Wśród kart znalazły się:
- karty do rysowania po śladzie
- karty do kodowania
- zadania typu "co nie pasuje"
- puzzle
- puzzle matematyczne
- karty do segregacji co jest najmniejsze, a co największe
- szeregi

       Jako, że wszystkie karty są w języku angielskim oprócz zdobywania wiedzy o Egipcie, ćwiczeń małej motoryki, rozwijania koncentracji oraz logicznego myślenia miałyśmy okazję nauczyć się kilku zwrotów po angielsku

Egipt - karty pracy

Egipt - karty pracy

Egipt - karty pracy

Egipt - karty pracy

Egipt - karty pracy

Egipt - karty pracy

Egipt - karty pracy

Egipt - karty pracy

Egipt - karty pracy

Egipt - karty pracy

     W zabawach egipskich nie mogło zabraknąć także piramidy matematycznej - te akurat przygotowałam sama.

Piramida matematyczna

       Ze wszystkich kart najbardziej przypadła dziewczynom do gustu gra, którą także wydrukowaliśmy z podanej strony. Polegała ona na kulaniu kostką z sześcioma postaciami, gdy któraś z nich pojawi się na kostce należy zaznaczyć to pionkiem na dołączonej planszy. Postać, która pierwsza zdobędzie 5 punktów wygrywa.

          My urozmaiciłyśmy nieco tę wersję i wprowadziłyśmy do niej trochę modyfikacji i szyfrowania. Każdej z postaci dziewczyny przypisały pieczątkę ze zwierzątkiem i zamiast zaznaczać pionkiem jej pozycję na planszy, przybijały odpowiednią pieczątkę.

Egipt - zabawy dla dzieci

Egipt - zabawy dla dzieci

Egipt - zabawy dla dzieci

Egipt - zabawy dla dzieci

           Po grze nadszedł czas na zabawy manualno - plastyczne. Wyciągnęłyśmy z szafy zapomniany ostatnio nieco piasek kinetyczny i dziewczyny ulepiły z niego piramidy oraz sfinksa, a także cały zestaw kolorowych ciasteczek. (O piasku artystycznym, do którego dołączone były foremki różnych zabytków pisałam TU)

Egipt - zabawy dla dzieci

Piasek kinetyczny

     Egipt nierozerwalnie kojarzy się także z mumiami - wszak do ich przechowywania były budowane potężne i majestatyczne piramidy.  Nie mogło zabraknąć więc mumii także i u nas.  U nas powstała mumia z rolki po papierze toaletowym i oczywiście bandaża.

Mumia DIY z rolki po papierze toaletowym

Mumia DIY z rolki po papierze toaletowym

Mumia DIY z rolki po papierze toaletowym

        Zwieńczeniem zabawy pomieszanej z nauką na obiad była egipska shoarma z kurczakiem - mięso pokrojone w kostkę w towarzystwie papryki i cukinii, a to wszystko spoczywające pod pierzynką z lekko roztopionego żółtego sera. Palce lizać!

Shoarma z kurczakiem

       Będąc przy temacie Egiptu nie mogę nie przypomnieć o świetnej książce Geometria Faraona, dzięki niej można dowiedzieć się jak w starożytnym Egipcie wyznaczano linie proste, kwadraty czy rysowano koła. Wszak przyrządy, dla nas tak oczywiste, jak cyrkiel czy ekierka nie były jeszcze znane. Polecam wszystkim lekturę tej książeczki.           

12 komentarzy:

 1. Świetne te zabawy - zainspirowałaś mnie!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super sprawa, fajny pomysł na zabawy tematyczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ten sposób można zwiedzić wiele miejsc bez wychodzenia z domu :)

   Usuń
 3. Wy to się chyba nigdy nie nudzicie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, u nas na nudę nie ma czasu. Na zabawy niestety też jest go coraz mniej.

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. W końcu czeka ją życie wieczne, ma powody do radości :)

   Usuń
 5. Fajne :) Wy to macie talent! Super :*

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo inspirujący blog :) pozdrawiam na pewno będę zaglądać

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas fascynacja Egiptem ciągle trwa. Korzystaliśmy z tych samych kart. Ubolewałam tylko, że w naszym pepco nie znalazłam takich foremek, które pierwszy raz zobaczyła u Was. Niestety u nas były inne zestawy.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...