poniedziałek, 22 października 2018

Polska Luxtorpeda Odjazd!

Polska Luxtorpeda Odjazd!

           Około półtora roku temu pojawiła się na rynku świetna gra wydawnictwa Egmont - Polska Luxtorpeda. Jest to bardzo dynamiczna gra rodzinna dostarczająca wielu emocji

          Gra cieszyła się tak dużą popularnością i zdobyła tak duże uznanie wśród graczy, że doczekała się kontynuacji - Polska Luxtorpeda - Odjazd!

       Podobnie jak w pierwowzorze mamy tu do dyspozycji dwie talie kart: podstawową i dodatkową. W kartach podstawowych znajdziemy takie kategorie jak: grzyby, owady, sztuka ludowa, wiersze dla dzieci, drzewa, zawody oraz przysłowia. W każdej z kategorii znajduje się siedem kart obiektów.

Polska Luxtorpeda Odjazd!

Polska Luxtorpeda Odjazd!

Polska Luxtorpeda Odjazd!

      Kategorie w kartach dodatkowych to: wojsko, wynalazki, Polska w kosmosie, literatura, sąsiedzi, a także piosenki.

Polska Luxtorpeda Odjazd!

Polska Luxtorpeda Odjazd!

Polska Luxtorpeda Odjazd!

       Gra polega na zapamiętaniu jaka karta obiektu znajduje się pod daną kategorią. Gdy zostanie odkryta kolejna karta z działu gracze muszą jak najszybciej podać nazwę obiektu zakrytego w tej kategorii.


Polska Luxtorpeda Odjazd!

      Różnorodność kategorii sprawia, że gra przypadnie do gustu zarówno młodszym jak i starszym graczom. Dzieci mogą grać używając 7 łatwiejszych kategorii, natomiast rodzice mają kilka możliwości do wyboru: grać tylko 6 trudniejszymi, mieszać je lub dodawać do rozgrywki więcej niż 7 kategorii. W najbardziej hardcorowej wersji można grać na raz 13 działami. Grając z dziewczynkami często do kategorii podstawowej dołączamy jeszcze "sąsiadów" z kart dodatkowych ponieważ uważam, że powinny wiedzieć z kim dzieli granice nasz kraj.

          Wielkim walorem Luxtorpedy jest właśnie jej element edukacyjny. Chyba żadna gra z jaką do tej pory się zetknęłam, nawet te stricte edukacyjne, nie przekazywały tak wiele informacji o naszym kraju jak Luxtorpeda i to w dodatku w zupełnie niezauważalny sposób.  W innych grach trzeba się wykazać wcześniej zdobytą wiedzą, a tu gracz świetnie się bawiąc nabywa wiedzę z różnych kategorii. 

        Dzięki temu, że gra nie wymaga od nas wcześniejszego opanowania wielu informacji z różnych dziedzin związanych z Polska dzieci i rodzice mają na prawdę równe szanse na wygraną. Kluczem do zwycięstwa jest tu dobra pamięć i refleks, a to niejednokrotnie lepiej wychodzi młodszym graczom.

      Sztaga graficzna obu wersji Luxtorpedy jest identyczna, co daje nam możliwość mieszania kart i samodzielnego komponowania talii, którymi akurat chcemy grać, z pośród 27 dostępnych kategorii.  Mnogość możliwości dobierania kategorii gwarantuje bardzo dużą regrywalność, a prosta mechanika pozwala na błyskawiczne wytłumaczenie zasad nowym graczom.


       Dodatkowo Luxtorpeda - Odjazd oferuje nam 8 kart z Luxtorpedą, które można wtasować do talii. Jeśli któraś z nich zostanie odkryta należy ją odłożyć na bok, a gracz który zdobędzie następną kartę z obiektem, zdobywa dodatkową kartę z Luxtorpedą, czyli dodatkowy punkt na koniec rozgrywki.

          Wielkim plusem gry jest także instrukcja. Oprócz przystępnie wyjaśnionych zasad gry znajdziemy w niej opisaną również opis każdego z obiektów znajdujących się na kartach, dzięki czemu możemy poszerzyć swoją wiedzę.


Polska Luxtorpeda Odjazd!

      Dynamiczna rozgrywka trwająca około 15 minut pozwala na szybkie rozegranie partii nie tylko z dziećmi, nawet tymi mającymi problem ze skupieniem i usiedzeniem na miejscu przez dłuższy czas, ale także w trakcie imprezy czy po niedzielnym rodzinnym obiedzie. 

      Reasumując Luxtorpeda - Odjazd to kolejna rewelacyjna gra od wydawnictwa Egmont, którą warto posiadać w swojej kolekcji. Moje dziewczyny, szczególnie Kruszynka ją uwielbiają, choć już nie wygrywa w nią tak często jak kiedyś. Jeszcze rok temu Myszka, mimo że starsza, nie miała w rozgrywce z młodszą siostrą żadnych szans, przegrywała prawie każdą kartę leżącą na stole. Teraz sytuacja nieco się zmieniła, ćwiczenia przynoszą efekty i gra miedzy dziewczynami jest już bardziej wyrównana, a niejednokrotnie nawet częściej szala zwycięstwa przechyla się na stronę Myszki.

www.egmont.pl

http://projektgrajmy.blogspot.com/
     

10 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...