piątek, 20 kwietnia 2018

Wiosna w Ogrodach Kapias

Ogrody Kapias - Goczałkowice Zdrój

        Kwiecień to czas kiedy zaczynają kwitnąć kwiaty, przyroda budzi się do życia po zimowym śnie, a słońca coraz chętniej muska nas swymi promieniami.


      Spacerując po parku można zaobserwować jak z dnia na dzień zmienia się jego wystrój. Z każdym dniem przybywa pąków na drzewach, zieleni się trawa i rozkwitają nowe kwiaty.

      Rozpoczynająca się wiosna to dla nas także rozpoczęcie 
sezonu turystycznego. W tym roku celem jednej z pierwszych naszych wiosennych wycieczek były Ogrody Kapias znajdujące się w niewielkiej miejscowości Goczałkowice Zdrój.

      Ogrody podzielone są na dwie części starą i nową, która jest znacznie większa i atrakcyjniejsza.

       W starym ogrodzie znajduje się między innymi zaułek romantyczny, ogród japoński i zaułek holenderski. Wąskimi alejkami przechadzaliśmy się między kwitnącymi kwiatami, stawem i zielonymi iglakami. Nieśpieszny spacer po tej części ogrodu zajął nam niecałe pół godziny.

Ogrody Kapias - Goczałkowice Zdrój      Nowa część, umiejscowiona bliżej Centrum Ogrodniczego, którego ogrody są najlepszą reklamą, jest znacznie większa od starej, zajmuje powierzchnię około 4 ha. Tutaj jednak oprócz podziwiania piękna budzącej się przyrody musieliśmy także zmierzyć się z tłumami, chcącymi tak jak my spędzić słoneczną niedzielę w miłym miejscu.

       Nowy ogród przywitał nas dużym stawem, na którego środku stoi drewniana altana.

Ogrody Kapias - Staw z altaną
       W ogrodzie znajduje się kilka mniejszych ogrodów i zaułków. Znaleźliśmy tu między innymi: cieniste wzgórze, ogród angielski, przepiękny ogród skandynawski ze znakami "uwaga na renifery",  ogród wiejski z drewnianym domkiem i zabudowaniami gospodarczymi, zaułek śródziemnomorski, patio włoskie oraz brzozowy zakątek.

        Ogrody Kapias dały nam możliwość podziwiania pięknych roślin (z których większość można kupić w Centrum Ogrodniczym) i podglądnięcia ciekawych inspiracji na urządzenie przydomowego ogródka. Przechadzając się alejkami zastanawialiśmy się które z zaobserwowanych rozwiązań możemy wykorzystać u nas, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że w naszym ogródku to już nic więcej się nie zmieści. Może jedynie jakieś niewielkie kwiatuszki, które nadadzą nieco koloru miniaturowym iglakom rosnącym przy oczku wodnym.
  
Ogrody Kapias - pociąg

Ogrody Kapias - ogród wiejski - piwnica

Ogrody Kapias - ogród wiejski - studnia

Ogrody Kapias - ogród romantyczny

Ogrody Kapias - Goczałkowice Zdrój

Ogrody Kapias - Goczałkowice Zdrój

Ogrody Kapias - ogród angielski

Ogrody Kapias

Ogrody Kapias - ogród angielski

Ogrody Kapias

Ogrody Kapias - Goczałkowice Zdrój


Ogrody Kapias - Goczałkowice Zdrój


Ogrody Kapias

Ogrody Kapias - tarasy widokowe

Ogrody Kapias - włoskie patio

Ogrody Kapias

Ogrody Kapias ogród zimowy

Ogrody Kapias - ogród zimowy
      
      Dla dzieci w ogrodach także znajduje się mnóstwo ciekawych rzeczy, oprócz oczywiście wąchania pięknie pachnących kwiatów. Dziewczyny przez większą część dnia biegały po alejkach, wspinały się na murki, zaglądały do każdej altany i przytulały się do drzew. Bardzo podobały się im także sanie zaprzężone w słomiane renifery. Wielką uciechę miały również gdy tata zamknął je w wieży bez dachu.

      Nic jednak nie było w stanie tak ucieszyć moich dziewczyn jak zielony labirynt, po którym biegały kilka razy tam i z powrotem, oraz plac zabaw, który niby niczym specjalnym się nie wyróżniał, ale i tak bardzo przypadł im do gustu.


Ogrody Kapias - plac zabaw

Ogrody Kapias - leśny labirynt


Ogrody Kapias


      Jesteśmy bardzo ciekawi jak ogrody prezentują się latem i jesienią więc na pewno odwiedzimy je znów i to w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

      Szkoda tylko, że mimo pięknej pogody niebo nie było błękitno niebieskie, wówczas zdjęcia byłyby ładniejsze.

      Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.


14 komentarzy:

 1. Białe donice/wiaderka skradły mojej serce! Nie miałam pojęcia o takim miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest ono zbyt rozreklamowane, ale zdecydowanie warto je odwiedzić

   Usuń
 2. super. nie znam tego miejsca, nigdy o nim nie słyszałam...podoba mi się

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbliżają się wakacje więc może wybierzesz się na wycieczkę :)

   Usuń
 3. Ciekawe miejsce. Dla małych i dużych. A taką tęczową chmurką sama sobie wyczaruję, bo do ogrodów niestety mamy bardzo daleko. Ale u siebie też szukamy pięknych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pochwal się chmurką jak już ją wyczarujesz, z pewnością będzie piękna.

   Usuń
 4. Ogrody wyglądają pięknie i nawet nie wiedziałam że takie istnieją. Cudownie spędzony czas z rodziną i piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele osób nie wie o ich istnieniu, ale warto je odwiedzić.

   Usuń
 5. Pięknie, w sam raz na wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam to miejsce. Jest dla mnie i dla mojego Męża wyjątkowe. Tam pojechalismy na naszą pierwszą, wspólną wycieczkę będąc już parą, a po kilku latach mielismy tam sesję ślubną. Zdjecia w tym magicznym miejscu wyszły przepiękne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcia ślubne z pewnością muszą w ogrodach wychodzić piękne, widziałam informację, że można robić u nich sesje ślubne.

   Usuń
 7. Mieliśmy plan z dziadkami jechać do ogrodu pięknego o nazwie Arkadia pod Łowiczem niestety jakoś nie wyszło ale majówka... pewnie się wybierzemy jak pogoda dopisze :D blisko i mega z stamtąd wspomnienia...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...