poniedziałek, 19 lutego 2018

H.M.S. Dolores


     Gry z pazurem to seria gier od wydawnictwa Granna przeznaczona dla nieco starszych graczy. Jednym z tytułów serii jest H.M.S. Dolores

     
      Piraci podstępem zwabiają hiszpański statek handlowy Dolores do skalistego wybrzeża, gdzie napadają na niego i zaczynają szabrować skrzynie z drogocennym ładunkiem. 

       Gracze wcielają się w piratów, a ich zadaniem jest zgarnięcie dla siebie jak największej ilości łupów zanim nadejdzie świt i pojawi się straż przybrzeżna. 

      Mechanika gry jest dość nietypowa, przypomina słynną grę papier, kamień, nożyce. Na stole w każdej rundzie rozkładane są cztery karty łupów, a gracze jednocześnie pokazują jeden z trzech umownych sygnałów: wyciągniętą rękę na znak zgody; pięść, oznaczającą chęć walki lub wyciągnięty kciuk, który symbolizuje kradzież. W zależności od tego jakie znaki zostaną pokazane, łupy są odpowiednio dzielone między walczących. Instrukcja bardzo czytelnie wyjaśnia nie tylko każdy ze znaków osobno, ale także wszystkie możliwie kombinacje jakie mogą zaistnieć pomiędzy graczami.       Warto w tym momencie podkreślić, że w jednym rozdaniu o łupy zawsze walczy tylko dwóch piratów, niezależnie od tego ilu wszystkich graczy bierze udział w całej rozgrywce.

       Pośród kart łupów znajduje się także kilka kart wiadomości oraz karta świtu, informująca o tym, że czas na podział skarbów się skończył i czas podliczyć kto wygrał.

        Karty wiadomości przedstawiają specjalne wydarzenia, które mogą mieć miejsce w trakcie rozgrywki. Dzięki nim możemy na przykład ukraść dowolną kartę spośród łupów przeciwnika czy wystawić podczas pojedynku dwie ręce zamiast jednej i dopiero po poznaniu decyzji współgracza wybrać, który gest będzie dla nas korzystniejszy.        Bardzo ciekawe i nietypowe jest podliczanie punktów zwycięstwa. Otrzymujemy je nie tylko za ten zestaw łupów, których mamy najwięcej, ale także za te, których mamy najmniej. Wszystkie punkty pośrodku zostają odrzucone. Warto więc uważnie walczyć o łupy.


     Największym atutem gry, moim zdaniem, są wyjątkowo piękne i starannie wykonane ilustracje       Regrywalność gry jest dość duża ponieważ łupy za każdym razem inaczej rozkładają się na stole, a dodatkowo nigdy nie wiadomo jak zagra przeciwnik. Co prawda przed każdą walką można się umówić jak podzielimy łupy, ale piratów nie można zaliczyć do najuczciwszej grupy ludzi, umawiają się na jedno, ale zrobić mogą coś zupełnie innego.

     Rozgrywka zajmuje około 15-20 minut, Dolores jest więc ciekawą propozycją, gdy mamy niewiele czasu zanim dzieci sobie o nas przypomną. 

      Niewątpliwym atutem gry są także jej niewielkie rozmiary (choć pudełko i tak mogłoby być nieco mniejsze) umożliwiające bezproblemowe spakowanie gry i cieszenie się nią podczas podróży.

6 komentarzy:

 1. Inna niż pionki i plansze, bardzo fajna;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Musimy nadrobić tytuły tego wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz widzę tą grę ale zaciekawiła mnie... Raz że grafika fajna a dwa mechanizm rozgrywki taki inny :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także pierwszy raz spotkałam się z takim typem rozgrywki, na początku byłam do tego trochę sceptycznie nastawiona, ale później mi się spodobało :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...