środa, 14 lutego 2018

Grajmy! - podsumowanie 2017 roku       Gry planszowe to jednak z moich ulubionych form rozrywki. Gdy więc zaistniała możliwość przyłączenia się do projektu Grajmy!, który ma na calu popularyzację gier bez prądu bardzo chętnie z niej skorzystałam. 

       Projekt trwa już dwa lata więc nadszedł czas na małe podsumowanie.

      Przez dwa lata zrecenzowaliśmy dla Was 28 gier, z czego 16 w 2017 roku. Zdecydowana większość z tych gier, to propozycje dla dzieci. 


    Największym hitem okazała się gra wydawnictwa Egmont - Młodzi Czarodzieje. Z pośród gier dla dzieci ta zdecydowanie najczęściej pojawiała się na naszym stole.

     Młodzi Czarodzieje to gra kooperacyjna, w której albo wygrywają wszyscy uczniowie szkoły magii, albo duszek - strażnik, który odkrył, że niesforni młodzieńcy uciekli, aby zrobić zakupy na nocnym rynku. 

      Kolejne gry, które opisywaliśmy w ramach projektu, przedstawiam w kolejności w jakiej pojawiały się na blogu. Ich pozycja nie ma związku z żadnym rankingiem. 

Gra z serii Smart Games przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-6 lat, choć i starsze z pewnością chętnie pobawią się świnkami i wilkiem. Oprócz niewątpliwych walorów rozrywkowych gra wspomaga: wyobraźnię przestrzenną, planowanie, rozwiązywanie problemów, koncentrację i logiczne myślenie.

Gra składa się z kilku elementów, dzięki czemu świetnie nadaje się zarówno dla młodszych jak i dla starszych graczy.  
Dla maluchów przeznaczone są duże puzzle, kafelki do gry w pamięć oraz karty do Piotrusia.  Wersja dla starszych zawiera karty pytań, karty strojów, karty dat oraz 8 tabliczek z herbami.  

Rodzinna grą karcianą o prostym mechanizmie. 
W pudełku znajdziemy dwie talie kart: podstawową i dodatkową. Każda z nich podzielona jest na 7 kategorii związanych z Polską, do których przypisanych jest po 7 kart obiektów. W grze liczy się pamięć i refleks!

Gra dla najmłodszych miłośników planszówek. W pudełku znajdziemy 6 plansz, które można złożyć w jedno duże koło w środku którego umieszczamy wszystkie rzeczy, które należy posprzątać. Mniejsze dzieci mogą ułożyć przedmioty obrazkami do góry, a nieco starsze z obrazkami do dołu. 

Celem gry jest dojście do babci i przyniesienie jej drobnego upominku. Na naszej drodze los stawia wiele przeszkód, które należy wspólnie pokonać. Aby je sforsować możemy wykorzystać 12 z 24 kafelków z przedmiotami, które mają nam w tym pomóc oraz własną wyobraźnię.

Mały, psotny kotek chce złapać myszkę, wiewiórkę i ptaszka, a zadaniem całej rodziny jest uniemożliwienie mu tego niecnego czynu. 
Zasady gry nie są skomplikowane, w sumie nie mogłyby być inne, bo Kotek Psotek jest przeznaczony dla dzieci już od 3 roku życia.

Celem rozgrywki jest uzbieranie jak największej liczby kompletnych (składających się z dwóch elementów) wirusów i bakterii zanim na stole zostanie ułożony obrazek z Mistrzem przetrzymującym wszystkie drobnoustroje w klatce. 

 Gra jest ciekawym połączeniem quizu z wiedzy o zwierzętach z zabawą ruchową.
Po planszy (której przyjazna grafika i żywe kolory są dużym plusem gry) poruszamy się pionkami z wizerunkiem kolorowych małpek.

Zdrowe odżywianie jest niezmiernie ważne dla funkcjonowania naszego organizmu. Gra Wiem, że zdrowo jem ma na celu przekonanie dzieci to słuszności tej tezy, choć niejednemu dorosłemu ta wiedza także by się przydała.

Żubr Pompik jest grą pamięciową, zasadami nieco przypominającą memory, jednak twórcy postanowili wprowadzić nieco innowacyjności, a tym samym nie tylko urozmaicić, ale także utrudnić grę. 
Tytułowy Żubr chce nazbierać urodzinowy bukiet kwiatów dla swojej siostry zanim zajdzie słońce. 

Trexo przenosi tradycyjną, znaną wszystkim od dawna grę, na zupełnie inny poziom.
Do dyspozycji graczy jest kwadratowa plansza o wymiarach 10 x 10 pól oraz 45 klocków z kółkiem i krzyżykiem na każdym z nich.Ubongo
Pozornie prosta gra, polegająca na ułożeniu 3 lub 4 kafelków na niewielkiej planszy. Pozory jednak mylą i gra wcale taka łatwa nie jest. Trzeba uruchomić wiele szarych komórek i połączeń nerwowych aby podołać zadaniu, szczególnie działając pod presją czasu i konkurencji. Milowe - gry i zabawy rozwojowe
Gra, która daje niezliczone możliwości. Gra zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Gra, która z powodzeniem może być używana w domowym zaciszu, jak i w przedszkolnej sali, szkolnej klasie, czy nawet w gabinecie terapeutycznym.  


Bystre główki - gra pamięciowa
Bystre Główki ćwiczą pamięć i koncentrację, a używając ich nieco inaczej niż jest to podane w instrukcji, możemy także rozwijać spostrzegawczość, słownictwo, budowanie wypowiedzi, a nawet języki obce, bo kto powiedział, że koniecznie musimy używać języka polskiego do podawania nazw obrazków?


Jak to wtedy było?
To planszówka, w której babcia, dziadek, matka, ojciec, ale także dzieci i znajomi w przyjemnej atmosferze odkrywają i dzielą się rodzinnymi wspomnieniami. Zawiera karty z fotografiami retro, które  w zabawny sposób, na zasadzie skojarzeń zachęcają do opowieści.        Powyższe gry, to nie wszystkie nowości jakie pojawiły się w naszym domu w minionym roku. Oprócz tych pozycji, które dla Was zrecenzowaliśmy pojawiło się także kilka innych ciekawych tytułów nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. 

      Nasze zbiory wzbogaciły się o:


7 cudów świata - Pojedynek

Poprowadź swoją cywilizację ku świetności, dbając o jej rozwój militarny i naukowy oraz konstruując niezwykłe Budowle i Cuda. 
W tej grze istnieją 3 drogi do zwycięstwa: dominacja militarna, dominacja naukowa, zwycięstwo cywilne.*

Osadnicy - Narodziny Imperium
Osadnicy z czterech największych potęg świata odkryli nowe ziemie, pełne nowych zasobów i możliwości. Rzymianie, Barbarzyńcy, Egipcjanie i Japończycy postanowili się od razu tam przenieść, aby poszerzyć granice swoich imperiów.*

Carcassonne - Big Box
Carcassonne powraca w nowej, odświeżonej odsłonie.
Raz jeszcze pomóż zbudować średniowieczną krainę i zapewnij jej dobrobyt, układając planszę z losowo dobieranych żetonów miast, klasztorów, dróg i pól, a następnie zdobywaj punkty, wysyłając swoich poddanych do pracy.*
O mój Zboże!
Łańcuch produkcyjny rusza...choć to jeszcze średniowiecze!
Gracze mają za zadanie stworzyć duże, dobrze prosperujące gospodarstwo, rozpoczynając zaledwie z jedną lokacją Wypalarnią Węgla.*

Zwierzaki na tratwie
Zwierzaki na tratwie wymagają od graczy między innymi odpowiedniego zarządzania miejscem na tratwie. Uczestnicy gry tajnie głosują, czy na tratwie zmieszczą się wszystkie zwierzęta widoczne na kartach, czy nie.*

Kolorowe biedronki
Szykuje się na karnawałowe przyjęcie! Szybko biedronki- zostało mało czasu by się przebrać! Oto "Kolorowe Biedronki"- gra planszowa przygotowana dla osób w wieku nawet 4 lat. Proste zasady i piękne  wykonanie pozwoli na niezapomniane chwile przy planszy!*

Domek
Wolisz mieć dużą sypialnię z ekskluzywnym łóżkiem z baldachimem czy preferujesz przestronny salon, w którym bez trudu zmieści się pianino? Pamiętaj, by przy projektowaniu swojego Domku dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń.*

Super Farmer
Gra edukacyjna o fascynującej historii, powstała w czasach II wojny światowej w okupowanej Warszawie. Licz i wymieniaj zwierzaki w swoim stadzie. Ostrożnie szacuj ryzyko i zostań Superfarmerem! Gra rozwija umiejętności matematyczne.* 

Zegar
Gra edukacyjna Trefl Zegar zapoznaje dziecko z pojęciem czasu. Z kolorowych kafelków, w formie puzzli, maluch dowiaduje się co można lub trzeba robić o określonej porze dnia czy godzinie, a także przyporządkowuje godziny do odpowiednich zegarów.*

Podwodne Królestwo
Głęboko pod wodą, wśród koralowców i wodorostów, znajduje się Podwodne Królestwo. To piękna i tajemnicza kraina, w której żyją figlarne syrenki, psotne trytony oraz inne, niesamowite morskie stworzenia.*
      Muszę przyznać, że gdy zaczynałam pisać powyższe podsumowanie nie zdawałam sobie sprawy z tego jak bardzo rozrosła się w minionym roku nasza kolekcja. 26 gier w 12 miesięcy daje średnio jedną nową grę raz na dwa tygodnie! A to przecież nie jest cały nasz zbiór, wcześniej też mieliśmy całkiem sporo pozycji. Mam w domu nawet kilka gier jeszcze z mojego dzieciństwa, a także ze 2 czy 3 takie 50-letnie, w które grywali moi rodzice we wczesnej młodości. 

     Zapraszam do odwiedzenia zakładki "Gry", znajdziecie tam jeszcze więcej recenzji, szczególnie gier dla dzieci w przedziale wiekowym 2-5 lat. 

      Dziękujemy Grajmy! za udaną współpracę, która mam nadzieję, będzie się ciągle rozwijać.      

* opisy pochodzą ze stron wydawców


14 komentarzy:

 1. Cudowne gry poznaliśmy dzięki temu projektowi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna akcja, warto popularyzować :) My w ogóle raczej nie gramy w gry komputerowe, jak już to planszówki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas tylko mąż spędza czas przy grach komputerowych, moje dziewczyny w ogóle się nimi nie interesują (na szczęście) :)

   Usuń
 3. Akcja jest świetna! Uwielbiamy grać w planszówki. U Was już widzę kilka ciekawych tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny projekt dzięki niemu poznałam sporo gier

  OdpowiedzUsuń
 5. ja bardzo się cieszę że gry planszowe wróciły do łask to fantastyczna zabawa dla całej rodziny :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas zawsze były "w łaskach", ale faktycznie obecnie jest dużo większy wybór gier niż kiedyś.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...