piątek, 15 grudnia 2017

Jak to wtedy było?


     Jestem bardzo sentymentalną osobą. Chomikuję wszystkie rodzinne pamiątki. Wszystko leży później w szafach, zajmuje miejsce, kurzy się, a i tak prawie nikt do tego nie zagląda. Nie mogłabym jednak wyrzucić żadnej z tych rzeczy, należały przecież one do moich bliskich lub kojarzą mi się z osobami, od których je dostałam. 


      Są jednak rzeczy, których nie da się zapakować w pudełko i wsadzić do szafy. Rzeczy, które są dużo bardziej ulotne, a jednak dużo ważniejsze niż przedmioty kojarzące się nam z daną osobą - wspomnienia. Tylko je możemy zabrać wszędzie ze sobą, nie martwić się, że się zniszczą, czy że ktoś nam je odbierze.

     Teraz możemy przechowywać nie tylko swoje wspomnienia, ale także wspomnienia naszych babci i dziadków. Wręczając im album "Opowiedz mi Babciu" bądź "Opowiedz mi Dziadku" będziemy mieli okazję poznać lepiej niż tylko naszych najbliższych krewnych, ale także ich przodków.       Niestety nie mogę już podarować takich książek swoim dziadkom (nad czym niezmiernie ubolewam), otrzymali je za to moi rodzice. Teraz będą musieli spędzić długie godziny na spisywaniu swoich wspomnień, abyśmy mogli zachować je na długie lata. 

      Wspomnienia babci i dziadka zaczynają się od przypomnienia ich przodków, tego czym zajmowali się ich dziadkowie i co wspólnie robili. Później przechodzimy do rodziców naszych dziadków, tego co lubili robić w wolnym czasie, czy mieli rodzeństwo i za co nasi dziadkowie ich cenili.

     Kolejne etapy wspomnień  przechodzą przez dzieciństwo, młodość, pierwszą miłość, poznanie współmałżonka, aż po pojawienie się na świecie dzieci. W końcu dochodzimy do narodzin wnuków i uczuć jakie im wówczas towarzyszyły. Są także strony, na których babcia i dziadek mogą podzielić się z nami swoimi planami na przyszłość i tym co jeszcze chcieliby osiągnąć.

     W albumie, oprócz pytań, które pomogą babciom i dziadkom uporządkować swoje wspomnienia, znajdziemy także miejsce na wklejenie zdjęć, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią późniejszą lekturę. Sama już nie mogę się doczekać, aby poczytać wspomnienia swoich rodziców.

        W książce znajdziemy również kilka ciekawostek i opisów "dawnych czasów". 
      "Opowiedz mi Babciu" i "Opowiedz mi dziadku" to albumy, które pozwolą zachować pamięć o naszych biskich kolejnym pokoleniom. Dzięki nim nie tylko wnuki, ale także prawnuki, albo i nawet praprawnuki będą mogły czasami wrócić wspomnieniami do dawnych lat i swoich przodków. 
     
      Jak to niedawno czytaliśmy w bajce "Coco" - człowiek umiera dwa razy, raz gdy odchodzi z tego świata, a drugi raz, gdy nikt już o nim nie pamięta. Dzięki tym albumom pamięć o krewnych może przetrwać znacznie dłużej.

         Spisane wspomnienia to jedno, ale nasze przeżycia z młodzieńczych lat warto przywoływać znacznie częściej. Świetną okazją do tego jest rodzinna gra "Jak to wtedy było?".


      Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje odpowiednią ilość kart, a następnie do wybranego przez siebie obrazka, opowiada historię ze swojego życia. Gdy wszyscy uczestnicy przedstawią już swoją opowieść następuje faza pytań. Każda poprawna odpowiedź przybliża nas do zwycięstwa, choć ono w tego grze właściwie nie ma żadnego znaczenia. Dużo ważniejsze jest wspólne spędzenie czasu oraz przywoływanie wspomnień, a przede wszystkim lepsze poznawanie siebie nawzajem

     Już samo przeglądanie kart pobudza wspomnienia. Każdy znajduje na obrazku coś co przywołuje z pamięci historie, którymi chce się podzielić z innymi. Nie trzeba nawet rozkładać planszy, aby zacząć wspominać.Informacja prasowa: „Jak to wtedy było”? - Gra planszowa łącząca pokolenia, umacniająca relacje rodzinne i rozwijająca umiejętność opowiadania porywających historii.
Po sukcesie wydawniczym wyjątkowych albumów „Opowiedz mi, Babciu”, „Opowiedz mi, dziadku” na rynku pojawia się gra planszowa zachęcająca do snucia wspólnych opowieści rodzinnych i przekazywania ich z pokolenia na pokolenie. Oferta przeznaczona dla całych rodzin jest doskonałym pretekstem do wspólnego spędzania czasu bez użycia telefonów komórkowych, tabletów czy komputerów oraz do odkrywania opowieści z życia rodzinnego, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy! „Jak to wtedy było” gra planszowa już w sprzedaży!

Jak to wtedy było?” to planszówka, w której babcia, dziadek, matka, ojciec, ale także dzieci i znajomi w przyjaznej atmosferze odkrywają i dzielą się rodzinnymi wspomnieniami. Zawiera karty z fotografiami retro, które w zabawny sposób, na zasadzie skojarzeń zachęcają do opowieści. Gra podzielona jest na dwa etapy. Podczas pierwszego najważniejsze jest właśnie opowiadanie i uważne, aktywne słuchanie. Gracze inspirowani wylosowaną kartą z obrazkiem snują opowieści, przypominając sobie najdrobniejsze szczegóły z danej historii. Podczas tego etapu poznajemy nieznane historie z życia naszych bliskich, uczymy się aktywnego słuchania i zadajemy dodatkowe pytania, budujące pełen obraz danej historii.

W drugim etapie sprawdzamy, jak uważnie słuchaliśmy opowieści oraz ćwiczymy swoją pamięć! Gracze odpowiadają na pytania znajdujące się na innej puli kart. Pytania związane są z opowieściami pozostałych uczestników zabawy. Każda poprawna odpowiedź umożliwia nam poruszanie się do przodu po planszy. Zwycięzcą jest ten, kto najlepiej wszystko zapamięta i będzie pierwszy na mecie.


Ale to nie zwycięstwo jest w tej grze najważniejsze, a doświadczenia i przygody, o których usłyszysz oraz opowieści babci, dziadka i naszych bliskich, które pozostaną w naszej pamięci jako piękne wspomnienia. Wszak kochający dziadkowie to największy skarb rodziny. Dzieci mające częsty kontakt z dziadkami mają bogatsze doświadczenia rozwojowe, ponieważ poza rodzicami i nauczycielami z nikim tak szczerze nie porozmawiają, jak z babcią czy dziadkiem. Gra planszowa jest idealnym uzupełnieniem albumów do samodzielnego wypełniania pt. “Opowiedz mi babciu”, “Opowiedz mi dziadku”. Te wyjątkowe pamiętniki służą do zapisywania wspomnień babć i dziadków, przekazywania tradycji rodzinnych i łączenia pokoleń. Są idealnym pomysłem na prezent świąteczny czy z okazji Dnia Babci i Dziadka. Albumy są nietypowe ze względu na to, że ich współautorem za każdym razem jest konkretnie wybrana babcia, czy dziadek, a ich intymna - rodzinna lektura możliwa jest dopiero po wypełnieniu stron (napisaniu książki) przez dziadków. "Opowiedz mi babciu", "Opowiedz mi dziadku" to zawsze inna, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju opowieść, to  przewodnik po świecie i życiu naszych babć i dziadków. Więcej na: https://moidziadkowie.pl/


Każdy, kto kupi jedną grę w serwisie moidziadkowie.pl, drugą grę otrzyma gratis.  Wystarczy złożyć zamówienie na stronie https://moidziadkowie.pl/pl/64-nowa-gra-jak-to-wtedy-bylo.html i w polu KUPONY wpisać kod: 9SX66JXP. Promocja jest ważna do 15 grudnia. 

12 komentarzy:

 1. Fajna sprawa. Trochę podobne do Pytaków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytaków nie znam, ale ta gra jest bardzo fajna. Albumy za to są rewelacyjne!!!

   Usuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej gry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze masz godzinę na skorzystanie z kodu promocyjnego i kupienie 2 gier w cenie 1 :)

   Usuń
 3. świetne propozycje, myślę, że idealne na dzien babci i dziadka

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy takiej grze można miło spędzić czas z dziadkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko nie zawsze jest dobrze, żeby dzieci (szczególnie małe) słuchały wszystkich opowieści :)

   Usuń
 5. Ja bardzo żałuję, że moi rodzice, a dziadkowie Tygrysa, nie bardzo chcą zagłębić się w podobne książeczki.
  Bardzo lubię grę "Kolejka", więc i twoja propozycja pewnie by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejka jest super! Też ją bardzo lubię, szczególnie w wersji 6 osobowej. Prezentowana gra jest jednak zupełnie inna, jedyne co ją łączy z Kolejką to
   dawne czasy".

   Usuń
 6. Jakie super! Uwielbiam wspomnienia opowiadane przez rodziców, dziadków dziewczynek. Którzy teraz są zobowiązani do przekazywaniu rodzinnych historii za swoich rodziców, dziadków swoim wnukom. Świetne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jak nie zdążyłaś kupić przed świętami, to już wiesz co kupić na Dzień Babci i Dziadka :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...