środa, 11 stycznia 2017

Figuraki z naszej paki - bawimy się figurami


     Matematyka jest piękna, mimo tego nie znaleźliśmy dla niej czasu w grudniu. Nadrabiamy więc teraz. Tym razem zajęliśmy się figurami geometrycznymi.


    Naszymi pierwszymi zabawami były ćwiczenia na percepcję wzrokową. Prawidłowa percepcja (interpretacja zgromadzonych przez zmysły informacji, w tym przypadku przez wzrok) jest koniecznym warunkiem dla innych procesów poznawczych, takich jak myślenie, pamięć czy posługiwanie się językiem - co przy afazji Kruszynki jest dla nas szczególnie ważne.

      Dziewczynki (o dziwo) bardzo chętnie przystąpiły do zabawy. Muszę chyba zalaminować te ćwiczenia, bo po ich rozwiązaniu chciały zrobić je jeszcze raz, co mnie niezwykle cieszy, tym bardziej, że na początku Kruszynce szło z różnymi skutkami.

   Pierwsze ćwiczenia polegały na odwzorowaniu kropek, kresek i zamalowywaniu odpowiednich fragmentów figur geometrycznych. Na figurach po prawej stronie należało zaznaczyć te same punkty, które znajdowały się na pierwowzorze po stronie lewej.

 
       Kolejną zabawą było odnajdywanie figur, które nie będą potrzebne do wykonania wzoru 
znajdującego się po lewej stronie. W tym ćwiczeniu ważna była nie tylko spostrzegawczość, ale także umiejętność liczenia - szczególnie przy ostatnim przykładzie, gdzie znaczenie miała odpowiednia ilość kółek - płatków kwiatka.

     Później, dla rozluźnienia, pokolorowałyśmy sobie trochę, przy okazji ćwicząc małą motorykę, kodowanie, rozpoznawanie kształtów oraz kolorów - tak wiele korzyści mogą dać dzieciom zwykłe kredki!


      Po kolorowaniu dziewczyny dostały figury do samodzielnego rysowania, niby proste, a jednak to polecenie sprawiło im najwięcej trudności. Jednak trening czyni mistrza i z każdą kolejną figurą szło im coraz lepiej. To zadanie świetnie pokazuje jak ważne są regularne ćwiczenia. To, że dziecko coś potrafi (Myszka już dawno rysowała wszystkie figury bez problemu) nie oznacza, że nie należy tego nadal ćwiczyć.

     
     Na koniec poćwiczyłyśmy jeszcze układanie szeregów od najmniejszego do największego oraz odwzorowywanie.


     W kolejnych zabawach matematycznych będziemy się zajmować bryłami przestrzennymi, może tym razem zmieścimy się w terminie :)

26 komentarzy:

 1. my również z synkiem już czasem ćwiczymy, bo taki program przedszkolny. To ćwiczenie z kropkami obok, w środku, nad - świetne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam w przedszkolu jeszcze nie dają zadań - i dobrze bo pewnie mielibyśmy problem ze znalezieniem na nie czasu :)

   Usuń
 2. Świetne zestawienie zabaw - ciekawe i kreatywne (y) Super! Tak trzymać ;)
  My dalej z figurami w tyle, zabawy się tworzą lecz bardzo powoli :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma się co spieszyć. Na wszystko przyjdzie czas, my ostatnio tez ze wszystkim jesteśmy w tyle.

   Usuń
 3. Świetny pomysł na ćwiczenie spostrzegawczości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny zestaw inspiracji. My na etapie nauki kolorów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że nie miałam takiej kreatywnej nauczycielki od matematyki ;) Jak przyjdzie czas Bąblowej edukacji, to chyba zaproponuję Ci pracę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. O jak fajnie dziewczynki się bawiły :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne ćwiczenia! Zdolne te Twoje dziewczynki ! My jesteśmy na etapie literek i cyferek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Literki odpuszczamy na razie zupełnie, nastawiamy się na metodę czytania sylabowego. A cyferek Myszka uczyła się prawie rok!!! Zobaczymy jak pójdzie Kruszynce.

   Usuń
 8. my lubimy się bawić figurami, poki co w odwzorowaniu figur widocznych na kartach...choć pomału nawet "czerwone", trudniejsze karty stają się za łatwe dla dziewczyn

  OdpowiedzUsuń
 9. Super pomysł na zabawę. Na pewno wykorzystam gdy syn wyrazi zainteresowanie. Na razie nie bardzo go interesują takie zabawy. Musi do nich dojrzeć:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje dziewczyny też nie zawsze są zainteresowane, muszę trafiać w odpowiednie dni :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...