piątek, 25 listopada 2016

Wodny mikroskop


     Piątek - weekendu początek. Czas więc na eksperyment. Dziś prezentujemy wodny mikroskop - łatwy i szybki w wykonaniu niestety bardzo niefotogeniczny.


     Do jego przygotowania potrzebny jest tylko kawałek kartonu, kawałek przejrzystego plastiku i kropla wody.

     W kartonie należy wykonać małą dziurkę, na której trzeba umieścić plastik. Przed jego przyklejeniem dałam dziewczynkom jeszcze karton do pomalowania żeby nasz mikroskop był ładniejszy. Sama w międzyczasie zajęłam się przygotowywaniem następnej zabawy (na poniedziałkowe Dziecko na warsztat) i to niestety zniechęciło moje córeczki do rysowana. Nabazgrały kilka kresek i stwierdziły, że gotowe.


   Gdy plastik był już przyklejony do kartonu sprawdziłyśmy jak przez otwór widać litery w książce. Jak się można było tego spodziewać litery wyglądały dokładnie tak samo jak gdy patrzyło się na nie bez oprzyrządowania.

     
     Aby powstał mikroskop należało wykonać jeszcze jedną czynność - umieścić kroplę wody na plastiku dokładnie nad dziurką.  Teraz litery w książce wyglądały inaczej, były większe.     Niestety ciężko to uchwycić na fotografii, ale dziewczynom spodobało się oglądanie napisów przez własnoręcznie stworzone szkło powiększające.


    Kropla wody ma taki sam kształt jak szkło powiększające. Promienie światłą, przechodząc przez nią, ulegają załamaniu dlatego przedmiot, na który patrzymy wydaje nam się większy.


20 komentarzy:

 1. super! Nie robiliśmy tego nigdy.

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne kropelkowe szkło powiększające

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysłowe.
  My jeszcze tego nie robiliśmy. Jeszcze nic z optyki nie robiliśmy. Dziękujemy za inspirację i zapraszamy do nas na nowy eksperyment ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę musiała zrobić z podopieczną :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawy eksperyment:) jak zawsze.;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Żeby było bardziej fotogenicznie i lepiej widocznie, dobrze użyć zamiast kartony dużej, płaskiej nakrętki na śrubę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. oo ciekawe muszę to pokazać chłopakom

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi już brakuje słów... Kolejny genialny eksperyment.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rewelacja, jestem pod wielkim wrażeniem :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...