środa, 12 października 2016

Profesor Granna - Planeta Zwierząt


      Kto jest szybszy: puma płowa czy rosomak tundrowy? A może wiecie które ze zwierząt żyje dłużej: hiena pręgowana czy niedźwiedź polarny? Ostatnia szansa na udzielenie poprawnej odpowiedzi: kto jest większy: gazela pustynna czy borsuk europejski?


     Znaliście odpowiedzi na powyższe pytania? Jeśli nie to nic straconego, człowiek uczy się przez całe życie, więc macie jeszcze szanse nadrobić zaległości.  Pomoże Wam w tym Profesor GRANNA wraz ze grą ze swoją nową grą "Planeta Zwierząt".

      "Planeta" trafiła do nas przez pomyłkę, zamawiałam grę dla młodszych dzieci, a mianowicie "Która godzina?", która miała pomóc Myszce w nauce odczytywania godzin na zegarze. Ktoś jednak pomylił się w trakcie pakowania paczki do nas i przesłał nam inną grę. Oczywiście mieliśmy możliwość odesłania przesyłki i wymienienia gry na tą zamawianą przez nas, ale nie zrobiliśmy tego. Już samo pudełko wyglądało tak zachęcająco, że nie mogłam jej tak po prostu spakować z powrotem w pudełko i odesłać, mimo że gra przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci niż moje dziewczynki. 


     Gdy otworzyłam pudełko okazało się, że "Planeta zwierząt" jest grą karcianą, ale zupełnie inną niż te z którymi miałam do tej pory do czynienia. 110 wysokiej jakości kart z pięknymi zdjęciami zwierząt sprawdza naszą wiedzę i uzupełnia luki w naszym wykształceniu.

   Każda z kart jest dwustronna: na awersie zamieszczone jest zdjęcie zwierzęcia oraz jego nazwa, także po łacinie; na rewersie są już bardziej konkretne informacje: wielkość, długość życia, prędkość oraz mapa z zaznaczonym miejscem występowania danego osobnika.     Przed rozpoczęciem gry należy podzielić żetony kontynentów na trzy grupy po dwa kontynenty. Do każdej z grup przyporządkowujemy losowo po jednym żetonie cech: prędkość, wielkość i wiek. Rozdajemy także odpowiednią ilość kart (w zależności od tego w ile osób gramy) oraz po 5 punktów.  Bardzo ważny jest sposób trzymania kart, każdy gracz powinien trzymać swoje karty w ten sposób aby widzieć tylko zdjęcie zwierzaka, a na kartach pozostałych uczestników - wartość cech. 


      Celem gry jest przyporządkowanie kart zwierząt do właściwego kontynentu oraz uszeregowanie ich według odpowiedniej wartości danej cechy. 

     Na szczęście nie musimy znać konkretnych liczb, bo byłoby to zdecydowanie za trudne zadanie nie tylko dla dzieci, ale także i dorosłych. Zapamiętanie tak dużej ilości cyfr, moim zdaniem, i tak nie miałoby większego sensu. Ważniejsze jest to, że gra wymusza na dzieciach nie tyle uczenie się na pamięć co logiczne myślenie. Szacowanie czy przedstawiciel danego gatunku jest większy czy mniejszy od innego zwierzęcia, którego karta leży już na stole (lub jak u nas na podłodze), żyje dłużej czy krócej, jest szybszy czy wolniejszy. 

      Konkretne cyfry trudno jest zapamiętać, za to kontynenty na których zamieszkują poszczególne zwierzęta bardzo łatwo zapadają w pamięć, co jest bardzo dużym plusem gry. Bawimy się, a wiedza sama, bocznymi drzwiami, wchodzi dzieciom do głowy.      Aby jeszcze bardziej ożywić grę, wprowadzić elementy strategii i rywalizacji, a nie poprzestawać tylko na zabawie typu quiz, do gry wkraczają postaci ekologa oraz myśliwego, które urozmaicają rozgrywkę. Ekolog - ten dobry - pomaga nam w pozbyciu się punktów karnych, natomiast myśliwy - ten zły- zdecydowanie utrudnia nasze zmagania blokując cały kontynent na którym stoi. W tym właśnie momencie trzeba uruchomić dodatkowe pokłady sprytu i starać się nie tylko pozbyć własnych kart, ale także uniemożliwić to przeciwnikowi.      O tym, że dzieci kochają zwierzęta i dzięki temu bardzo chętnie sięgają po grę chyba nie muszę pisać. W jesienne wieczory, gdy pogoda pozostawia wiele do życzenia, a wyprawa do ZOO, nawet takiego mini jakie znajduje się w naszym parku, jest niemożliwa, można obcować z najdziwniejszymi i najdzikszymi zwierzętami nie ruszając się z ciepłego domku. 

     Planeta zwierząt to świetna, wykonana z najwyższą starannością gra dla całej rodziny, która najbardziej przypadnie do gustom dzieciom w wieku szkolnym, nieco starszym niż moje dziewczynki, takim które same będą mogły sobie przeczytać czy przeciwnik udzielił poprawnej odpowiedzi. 

     My na razie gramy w wersję uproszczoną porównując jednocześnie nie więcej niż dwa zwierzęta, ale wszystko jeszcze przed nami. Na razie rodzice sami grają wieczorami, żeby się trochę podszkolić. Nigdy nie udaję przed dziewczynkami, że pozjadałam wszystkie rozumy i wiem wszystko, ale jednak zawsze lepiej jest wiedzieć więcej niż mniej. 

     Za egzemplarz do testów i za bardzo korzystną dla nas pomyłkę dziękujemy wydawnictwu GRANNA.
15 komentarzy:

 1. Bardzo interesująco wygląda ta gra. Musimy się nad nią zastanowić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma się co zastanawiać, nie jest droga więc warto się w nią zaopatrzyć :)

   Usuń
 2. Na żądne z tych pytań nie umiem udzielić odpowiedzi - więc gra chyba i nam by się przydała, żeby uzupełnić braki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na naukę nigdy nie jest za późno. Ja pisząc te pytania wczoraj znałam na nie odpowiedzi, a dziś już zapomniałam :) W moim wieku pamięć już nie ta :)

   Usuń
 3. super! Lubię takie gry! Mamy Cardline coś podobnego chyba i jest wielki szał na to. Tu widzę dodatkowe elementy są...z pewnością atrakcyjniej to wygląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie w tej grze bardzo podoba mi się element strategii i możliwość blokowania przeciwnika :)

   Usuń
 4. Bardzo mi się podoba! Kolorowa, estetyczna i uczy podczas zabawy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piekne te karty.
  Cala gra wyglada swietnie.
  Za jakis czas nam sie przyda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas na dzieci też musi jeszcze poczekać, ale to nic bo przynajmniej rodzice mają czas żeby się podszkolić :)

   Usuń
 6. Zabawne ze poprzez gry z dziecmi możemy się my dorośli tak wiele nauczyć. Ja sama wiedze na temat zwierząt mam mala i te pytania na samym początku to dla mnie poziom hard. Czas chyba zaczerpnąć wiedzy szerszej ;) pozdrawiam K.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jaka ciekawa gra, nie zwykła gdzie się rzuca kostka i tadam wygrywam-przegrywam ale zostawia coś w głowie. W sam raz na takie niesłoneczne dni z rodzinka w domu;))) Ale reklamę machnęłam;)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Czyli nie ma tego złego... Ciekawa propozycja.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...