środa, 26 października 2016

Między zerem a nieskończonością - łowienie ryb - gra DIY


      Matematyka jest piękna powraca! Pierwszym tematem są cyfry. Myszka, na szczęście, ma z nimi coraz mniejszy problem, ale wiedzę zawsze warto utrwalić. 


     Żeby uprzyjemnić Myszce powtarzanie cyfr, a Kruszynkę zacząć wprowadzać w ich świat przygotowałam dla nich mini grę - łowienie ryb. Łowiłyśmy już kiedyś cyferki z miski wypełnionej wodą (TU), dziewczynkom bardzo się ta zabawa podobała, jednak dla naszych paneli nie była zbyt bezpieczna. Niestety zbyt dużo wody w niekontrolowany sposób opuszczało miskę. Dlatego tym razem przygotowałam zdecydowanie bardziej suche łowisko.


      Z kreatywnej pianki (którą ostatnio pokochałam) wycięłam 22 różnokolorowe rybki, na których napisałam liczby od 0 do 10. Każda cyfra pojawiła się dwa razy żeby było więcej ryb w łowisku.


        Rybki mają pod spodem przyklejone jednogroszówki, aby można je było łowić wędką wyposażoną w magnes. Dopiero w trakcie przygotowywania gry odkryłam, że nie wszystkie pieniążki zrobione są dokładnie z tego samego stopu metali, tylko niektóre grosze "łapały" się na magnes.

     Wędki zrobiłam ze wspomnianego wcześniej magnesu przyklejonego taśmą klejącą do tasiemki, która z kolei połączona jest z patyczkiem do szaszłyków.       Do gry wykorzystałyśmy także nakrętki z cyferkami, które już nie raz towarzyszyły nam w zabawie (TU, TU i TU).

     Dziewczynki losowały sobie po 5 nakrętek, ta z nich która szybciej złowiła rybki o tych samych numerach wygrywała.

     Łowienie rybek to nie tylko fajny sposób na zabawę i naukę cyferek (lub ich utrwalanie), ale także świetne ćwiczenie na koordynację ręka-oko oraz motorykę małą. Wbrew pozorom złowienie piankowej rybki nie jest dla dzieci takie łatwe.


8 komentarzy:

 1. Ja uwielbiam gry DIY, a Wasza jest jak zawsze cudna :-) uwielbiam Twoje pomysły :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzeba przyznać, że macie głowę pełną pomysłów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Magnesy to jest to, co maluchy lubią najbardziej, a przy Waszych magnetycznych rybkach Dziewczynki jeszcze się czegoś nauczą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne połączenie zabawy z nauką - uwielbiam gry hand made, a Wasza jest wspaniała (y)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...