czwartek, 23 czerwca 2016

Matematyka smaku i zapachu


     Do zabawy z matematyką smaku i zapachu natchnęła mnie, pewnie zupełnie nieświadomie, Ania z bloga Pomysłowe Smyki. Dzięki niej powstała jabłoń do nauki dodawania.


      Gdy dziewczynki były w przedszkolu przygotowałam dla nich drzewo z pianki, którą jakiś czas temu kupiłam w Biedronce. Z brązowego arkusza wycięłam pień w którym są dwie dziuple, miejsca na kostki, oraz przesuwany pasek z cyframi od 1 do 12. Z zielonej pianki wycięłam koronę drzewa, na której później Myszka układała jabłuszka, czyli zakrętki.     Na czym polega zabawa? Myszka rzuca kostkami, które wkłada do dziupli, a następnie układa na drzewie odpowiednią ilość jabłek (zakrętek). Czerwonych jabłek układa tyle ile jest oczek na pierwszej kostce, a żółtych tyle ile jest oczek na drugiej (czasami zamienia kolory).  Gdy wszystkie jabłka znajdują się już na drzewie należy je policzyć razem i, na przesuwającym się pasku, zaznaczyć właściwą odpowiedź. Z liczeniem Myszka nie ma najmniejszych problemów, natomiast ze wskazywaniem cyfr większych od 6 dalej jej różnie idzie.
      Kolejną zabawą było przyporządkowywanie do siebie odpowiednich  owoców i warzyw oraz ich liczenie.      Później dziewczynki posegregowały "zabawki" dzieląc je na  dwa ogólne zbiory: warzywa i owoce.      Największą frajdę sprawiło im jednak odgadywanie z zawiązanymi oczami "jaki to zapach" i "jaki to smak". Myszka bardzo chętnie zjadała ogórki, marchewki i pomarańcze, których normalnie by nie zjadła. Mam nadzieję, że tak jej zostanie i teraz już nie będzie miała problemu z ich jedzeniem bez zasłoniętych oczu. Kruszynka, dla odmiany, wypluła prawie wszystko co dostała do buzi, mimo że zawsze chętnie jadła jabłka, a pomarańcze wprost uwielbia. Tak to już jest u nas, w poniedziałek coś jest pyszne, we wtorek to samo jest niejadalne, a w czwartek znów można tego spróbować. 


21 komentarzy:

 1. Super!!! Daliście czadu...a my lenie (właściwie mama leń) odpuściliśmy sobie matematykę - może kiedyś nadrobimy :D Brawo Wy!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny pomysł z tymi zakrętkami Lena obecnie lubi liczyć na paluszkach odejmuje i dodaje ale drzewko napewno zrobimy

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny pomysł z tymi zakrętkami Lena obecnie lubi liczyć na paluszkach odejmuje i dodaje ale drzewko napewno zrobimy

  OdpowiedzUsuń
 4. U was na każdym kroku świetna zabawa połączona z nauką :)

  OdpowiedzUsuń
 5. nieźle, kolorowo i smakowicie :)
  a dla nas notatka na przyszłość - ZBIORY!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo smakowicie, przy okazji Myszka odkryła, że ogórki są nie tylko jadalne, ale i całkiem dobre.

   Usuń
 6. Super zabawa - a oprócz tego, że uczy liczenia, to jeszcze można skosztować tylu pyszności :) U nas Bąbel ma ostatnio fazę na wąchanie wszystkiego - poza owocami poszły w ruch również świeczki zapachowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale kolorowo, ale smacznie, aż zapachniało :-)
  Nakrętki the best! Też je kochamy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama nie zdawałam sobie sprawy, że można je wykorzystać na tyle sposobów, a jeszcze nie zaczęłyśmy literek!

   Usuń
 8. Tak apetyczną i aromatyczną matematykę lubiłoby każde dziecko.
  Świetny warsztat.

  OdpowiedzUsuń
 9. Taka matematyka to i dla mnie może być przyjemna:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...