niedziela, 10 kwietnia 2016

Encyklopedia przedszkolaka


    Dzieci  najchętniej i najłatwiej uczą się w trakcie zabawy. Nie inaczej jest także u nas. Dziewczynki bardzo chętnie szukają różnic na obrazkach, dopasowują ilustracje do cieni, czy łączą w pary odpowiednie przedmioty. 


 Dzięki książeczkom z serii "Encyklopedia przedszkolaka" mamy ostatnio wiele okazji aby rozwiązywać różnego typu zadania i przy okazji uporządkować wiedzę dziewczynek z różnych dziedzinach, a także nieco ją poszerzyć.

       W nasze ręce trafiło sześć książeczek z tej edukacyjnej serii: uprawiam sport, wiosna, dinozaury, pojazdy, savoir-vivre oraz zwierzęta.  W każdej z nich znajdziemy zadania nie tylko rozwijające wiedzę dzieci z danej dziedziny, ale także aktywizujące ogólne zdolności takie jak: logiczne myślenie, sprawność manualną, spostrzegawczość, koncentrację, cierpliwość oraz koordynację wzrokowo - ruchową      Przy każdym zadaniu, oprócz jasno wytłumaczonego polecenia, zamieszczona jest informacja dotycząca określonego tematu. Dzięki temu dzieci dowiadują się, między innymi: w jakim środowisku żyją poszczególne zwierzęta; które dinozaury były roślinożerne, a które mięsożerne; jakie pojazdy poruszają się po lądzie, jakie pływają po wodzie, a które latają w powietrzu;  komu należy ustąpić miejsca w autobusie; jakie kwiaty kwitną na wiosnę; oraz poznają różne dyscypliny sportu. 


       Ćwiczenia są zróżnicowane, zarówno jeśli chodzi o stopień trudności, jak i różnorodność zadań. Można tutaj znaleźć: labirynty, łączenie kropek, łączenie cyfr, uzupełnianie brakujących liter, kolorowanie, łączenie obrazków, liczenie, odnajdowanie różnic, rysowanie po śladzie, dopasowywanie obrazka do cienia, uzupełnianie szeregów,  puzzle  i najważniejsze, przynajmniej dla moich dzieci, przyklejanie naklejek!


      Każde zadanie opatrzone jest informacją jaką umiejętność zdobywa dziecko w trakcie jego rozwiązywania: uczę się myśleć, uczę się patrzeć, uczę się liczyć, uczę się rysować.
     Książeczki świetnie sprawdzają się nie tylko w domu, ale także, na przykład, w poczekalni u lekarza. My najchętniej korzystamy z nich w trakcie inhalacji, nie wiem dlaczego, ale moje dziewczyny własnie wtedy najlepiej się koncentrują. Może szum inhalatora je uspokaja?

      W trakcie rozwiązywania zadań z różnych książek z tej serii odkryłam niby prostą, ale zapomnianą ostatnio przez mnie zasadę. Dzieci zdecydowanie chętniej rozwiązują ćwiczenia związane z tematyką która je interesuje. Wiosna, zwierzęta i savoir-vivre zostały rozwiązane praktycznie przy jednym podejściu. Dziewczynki nie miały problemu z wiedzą z tych tematów, ale przede wszystkim bez większego problemu (co dla mnie jest znacznie ważniejsze) potrafiły się skoncentrować i wykonać kilka zadań z rzędu. Natomiast sporty, dinozaury i pojazdy już ich tak nie interesują i tu po dwóch, góra trzech ćwiczeniach, ich zainteresowanie spada i musimy przerywać zabawę.

Tytuł:  Encyklopedia przedszkolaka
Wydawnictwo: Siedmioróg
Rok wydania: 2009
Rozmiar: B5
      
10 komentarzy:

 1. Jak ja uwielbiałam takie książeczki z naklejkami jako dziecko. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja córka uwielbia takie kreatywne książeczki z zadaniami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj naklejki to coś, co dzieciaki uwielbiają :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem odosobniona. Też jako dziecko lubiłam tego typu książeczki, szczególnie podczas podróży pociągiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna książeczka. Z naklejkami nie może być nieciekawie i sama zawsze lubiłam te obrazki z różnicami:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...