środa, 30 września 2015

Julia i tajemniczy sklep pana Pokrętły


     
     Julia to mała, smutna, zamknięta w sobie dziewczynka mieszkająca z mamą. Powodem jej smutku są grube okulary, przez które szkolni koledzy dokuczają jej, obrzucają przezwiskami lub, w najlepszym przypadku, traktują ją jakby była niewidzialna, a to także bardzo rani uczucia małej Julii.
     Obok domu, w którym mieszka dziewczynka, znajduje się niezwykły sklep. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zupełnie normalny sklep z artykułami żelaznymi, można w nim kupić, między innymi: młotki, które śpiewają; garnki, które gwiżdżą;  czy pieniącą się gumę do żucia, ot, zwykłe przedmioty codziennego użytku. W sklepie, na zapleczu, znajduje się jednak pokój, w którym pan Pokrętło przyjmuje niecodziennych klientów.


     
     Pewnego dnia pan Pokrętło postanawia przejść na emeryturę i sprzedać swój osobliwy sklep. Jego niezwykli klienci, zaniepokojeni swoim dalszym losem, postanawiają pomóc mu znaleźć nowego nabywcę i umieszczają w gazecie ogłoszenie o sprzedaży sklepu. Na ogłoszenie trafia Julia, której udaje się namówić mamę na jego zakup. 
     

     Dziewczynka, wraz z mamą, przeprowadza się do mieszkania nad sklepem, mama zajmuje się normalnymi klientami, a Julia pomaga niezwykłym petentom pokoiku na zapleczu. Przez swoją duża wadę wzroku i potłuczone szkła w okularach dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z kim tak na prawdę ma do czynienia i zaprzyjaźnia się z nabywcami nietypowych usług. Julia nie może jednak długo chodzić w rozbitych okularach i mama zabiera ją w końcu do optyka. Jej nowi przyjaciele bardzo boją się jak zareaguje na ich widok po powrocie. Czy nadal będzie chciała się z nimi przyjaźnić?     Z tej historii płynie przesłanie, że nie można oceniać innych po wyglądzie, ważne jest to co mamy wewnątrz i jakimi jesteśmy ludźmi, a nie to jak wyglądamy. Szczerze mówiąc ja, podczas czytania tej książki, także nauczyłam się, że nie wszystko jest takie jak nam się wydaje. Gdy zaczęłam czytać i zobaczyłam wampiry, wilkołaki i inne tego typu stworzenia stwierdziłam, że to nie może być ciekawa książka, nawet filmów z takimi postaciami nie oglądam, a co dopiero czytać taką bajkę dzieciom, ale bardzo się myliłam. Książka jest naprawdę wyjątkowo  ciekawa i wartościowa, jak dla mnie zdecydowanie najlepsza z całej serii.     "Przygody Małych Marzycieli" to 5 tomowa seria książek dla dzieci z głębokim przesłaniem. Każda z nich uświadamia nam co jest w życiu ważne i jakimi wartościami powinniśmy się kierować oraz, że marzenia się spełniają, ale trzeba im w tym pomóc!

     Książeczki cechują się nie tylko "drugim dnem", ale także ciekawymi, intrygującymi ilustracjami.Autor: Maud Michel, Jessica Secheret
Wydawnictwo: Siedmioróg
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 36
Rozmiar: 20 x 20 


27 komentarzy:

 1. Pierwsze zdanie z tyłu książeczki bardzo kojarzy mi się z Harrym Potterem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam :) Znaczy słyszałam o nim, ale nie czytałam książek ani nie widziałam żadnego filmu.

   Usuń
 2. Jak to ja o tej książce napisałam? "Nie sądź książki po obrazkach" :) Mnie też bardzo pozytywnie ona zaskoczyła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ładna i taka rozwijająca wyobraźnie, lubimy czytać na dobranoc, więc szczerze powiem, ze mnie zaciekawiłaś ta pozycją

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale fajnie trafiłaś z książką. Moja Młodsza była u okulisty , no i babeczka musi nosić okulary. Niestety Jest upartą istotką i póki co jesteśmy na etapie negocjacji. -"okulaly są ble i koniec". Próbuję zbić ten argument:}}, oj ciężko jest.
  Mądra książka i temat zawsze będzie na czasie. Niestety często oceniamy ludzi po zewnętrznym opakowaniu zamiast postarać się i zerknąć do środka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Młoda nie chce nosić okularów, bo jej przeszkadzają czy ma problemy z rówieśnikami?
   W czasach gdy różowe włosy, 100 kolczyków i wytatuowane ciało nikogo już nie dziwią okulary nadal wzbudzają taką sensację wśród dzieci?

   Usuń
  2. Powodzenia w negocjacjach z Młodą!

   Usuń
  3. Myślę że nie pozwala jej na to temperament. Jet bardzo ruchliwą dziewczynką a sama jestem okularnicą i wiem że czasami ograniczają. Nic to może wyczaruje jakieś magiczne oprawki i ją przekonam

   Usuń
 5. Wydaje się ciekawa, wpiszę na listę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wartościowa książka. A Julia jest mi bardzo bliska.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa historia -na pewno kupię na prezent siostrzenicy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna książka, czytana przez nas kilka razy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już mi się podoba :) JA uwielbiam wampiry, wilkołaki i różne stwory :) A skoro piszesz że ma dodatkowo przesłanie, to musi być naprawdę świetna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest, nawet dla osoby nie lubiącej wampirów tak jak ja :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...