piątek, 26 czerwca 2015

Podróż z dzieckiem - Dokumenty

   
   Zaraz jak tylko odebrałam akty urodzenia dzieci pobiegłam wyrobić im dokumenty żeby w końcu można je było wywieźć z kraju. Nie zrozumcie mnie źle, w naszym kraju jest wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć, ale my mamy zdecydowanie bliżej nawet do Wiednia niż do Warszawy, w zależności od ruchu na drogach jesteśmy w stanie szybciej dojechać na Chorwację niż nad Bałtyk. 


     Zastanawiałam się jaki dokument wyrobić dowód osobisty czy paszport i przez panią w urzędzie miasta zdecydowaliśmy się na paszport. 

     Urzędniczka wiedziała, że dziewczynki są adoptowane i oprócz standardowych dokumentów chciała od nas dodatkowo prawomocnego wyroku sądu. Takiego dokumentu nawet ja nie mam!

     Dokumenty potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka:
- wniosek o wydanie dowodu osobistego
- odpis skróconego aktu urodzenia
- dwa aktualne, kolorowe zdjęcia dowodowe
- dowody osobiste rodziców

     Wniosek można złożyć w dowolnym Urzędzie Miasta lub Gminy na terytorium RP, a czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego wynosi około 30 dni.

     Aby złożyć wniosek konieczna jest wizyta obojga rodziców w urzędzie, ale odebrać może go już tylko jeden z nich.

     Dowody osobiste wydawane są bezpłatnie i są ważne przez 5 lat. 

     Tyle jeśli chodzi o teorię, a praktyka to jak zwykle w naszym kraju zupełnie coś innego. Od nas urzędniczka chciała, oprócz wspomnianego już wcześniej prawomocnego wyroku sądu, jeszcze potwierdzenie zameldowania i potwierdzenie nadania numerów PESEL. 

     Dokumenty potrzebne do wydania paszportu dla dziecka:
- wniosek o wydanie paszportu
- aktualne, kolorowe zdjęcie paszportowe
- pisemna zgoda obojga rodziców na wydanie paszportu (podpisuje się przy urzędniku)
- dowody osobiste rodziców
- oryginał dowodu uiszczenia opłaty paszportowej w wysokości 30 zł

     Wniosek należy złożyć w Urzędzie Wojewódzkim, a czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi około 30 dni.

     Aby złożyć wniosek konieczna jest wizyta obojga rodziców w urzędzie, ale odebrać może go już tylko jeden z nich.

     Paszporty ważne są przez 5 lat. 

   Wyrobienie paszportów zamiast dowodów osobistych było bardzo słuszną decyzją.  My przeważnie do ostatniej chwili nie wiemy gdzie spędzimy wakacje, nigdy przecież nie wiadomo gdzie trafi się jakaś ciekawa oferta last minute. Nam akurat udało się znaleźć fajną wycieczkę do Turcji i bez paszportów nie moglibyśmy z niej skorzystać. 

     Ostatecznie na paszporty czekaliśmy tylko 2 tygodnie, a nie miesiąc. 

     Jest jeszcze jeden ważny dokument, który mamy zawsze przy sobie, gdy wyjeżdżamy za granicę - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to karta, która potwierdza nasze prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie czasowego pobytu na terenie jednego z państw członkowskich UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie.

     Kartę możemy otrzymać bezpłatnie w najbliższym oddziale NFZ, wystarczy tylko wypełnić odpowiedni wniosek. Karta jest bezpłatna, wydawana od ręki, a okres jej ważności to 6 miesięcy. 

     Kartę bez problemu może odebrać nam ktoś z członków rodziny, wystarczy napisać, krótkie upoważnienie zawierające nazwisko oraz numer dowodu osobistego osoby, która będzie nas reprezentowała w oddziale NFZ.

     Nam na szczęście nigdy pomoc medyczna nie była potrzebna, ale lepiej mieć zabezpieczenie, niż później się niepotrzebnie martwić.     


16 komentarzy:

 1. Ta... uwielbiam jak urzędnicy sobie wymyślają jakieś dokumenty, które nie są wymagane przepisami...
  Młody ma dowód osobisty, a wybraliśmy go bo zdjęcie dowodowe łatwiej zrobić dziecku niż biometryczne, a przy okazji dzięki temu np w komunikacji miejskiej czy do jakichkolwiek innych biletów uzależnionych od wieku nie muszę okazywać aktu urodzenia :)
  Warto kupić też ubezpieczenie turystyczne od nnw

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy dłuższych wyjazdach dokupujemy dodatkowe ubezpieczenie, na takie jednodniowe lub weekendowe mamy tylko karty z NFZ.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Uwielbiam" miejsca gdzie trzeba coś załatwiać. Ta cała papierolologia to dla mnie koszamar...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od urzędnika na którego się trafi :)

   Usuń
 4. Nie macie wyroku sądu? Ciekawe. Tutaj by cokolwiek załatwić w/s Ani, tzn zameldowanie, ubezpieczenie, zmiana nazwiska - konieczny był wyrok sądu. Teraz staramy się załatwić jej polski paszport, trwa to juz ponad rok.... i oczywiście znowu jest potrzebny wyrok sądu, tym razem przetłumaczony na polski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas wyroku sądu nie dostaje się automatycznie, trzeba złożyć wniosek o jego wydanie, ale on nie jest do niczego potrzebny. Wyrok z sądu jest przesyłany bezpośrednio do Urzędu Stanu Cywilnego gdzie urodziły się dzieci, tam zostają wydane nowe akty urodzenia, gdzie my jesteśmy wpisani jako rodzice, a dzieci mają już nowe nazwisko (imiona też można zmienić) więc od tego momentu nikogo nie powinno interesować to, że dzieci są adoptowane. Jeśli chodzi o zameldowanie to to także jest załatwiane między urzędami, USC przesyła informację do Urzędu Miasta lub Gminy właściwego dla naszego miejsca zamieszkania i dzieci dostają nadany nowy PESEL (nawet nie wiem który z urzędów to zmienia) i automatyczne zameldowanie. Żeby dzieci ubezpieczyć wystarczy zgłosić pracodawcy nazwisko i PESEL dziecka, żadne dokumenty nie są potrzebne.
   Do urlopu macierzyńskiego, becikowego i wizyt z dziećmi u lekarza przed ostateczną rozprawą adopcyjną wystarczyła tylko informacja z sądu o nadanie pieczy.

   Usuń
 5. Pamiętam swoją bieganinę kiedy postanowiliśmy wyemigrować. Na wyrobienie paszportów dla dziewczyn czekaliśmy ponad miesiąc. Muszę przyznać że sprawnie to wszystko się zorganizowało bez zbędnego jeżdżenia z wiecznie potrzebnymi papierkami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się człowiek spieszy to zawsze wszystko dłużej trwa.

   Usuń
 6. U nas zawsze teoria wygląda pięknie, gorzej z praktyką. Dlatego nie znoszę urzędów, zawsze okazuje się , że trzeba coś donieść, choć z przepisów bardzo często to nie wynika..no cóż.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda, że wiele zależy od kaprysu urzędnika. My na dowód czekaliśmy dość krótko i dodatkowo dostaliśmy potwierdzenie sms, że dokument czeka do odbioru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My mogliśmy sprawdzić czy paszporty są już do odebrania przez internet.

   Usuń
 8. Oo,super sciagawka co gdzie i jak! Wielkie dzieki bo ta papierologia przede mna;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co, mam nadzieję, że u Was będzie tak samo, bo co urzędnik to inne wymogi.

   Usuń
 9. Wstyd się przyznać, ale nie miałam pojęcia o Europejskiej Karcie :) Mogę ją okazać u lekarza i nic nie zapłacę? Dziwne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg przepisów dokładnie tak to powinno zadziałać, przynajmniej w nagłych wypadkach. Na szczęście nigdy nie musiałam tego próbować na własnej skórze :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...